Otthonunk utólagos külső szigetelését a lábazati szigetelés teszi teljessé. Hasonlóan fontos, akárcsak a homlokzati szigetelés, azonban speciális elvárásokat támasztunk felé, ahogyan a szigetelőanyagok felé is, ami a ház ezen részére kerül. Ennek oka, hogy az épület ezen része van leginkább kitéve az időjárás viszontagságainak, mint a csapadék, a fagyok és az egyéb fizikai behatások, ezek ellen pedig vízhatlan réteget kell képeznünk.
Ezért fontos a megfelelő lábazati szigetelés kialakítása
A ház homlokzatának azon részéről beszélünk lábazat alatt, amely a talajjal érintkezik nagyjából 30-40 cm-es magasságban, tehát ennek tudatában kell gondoskodnunk a megfelelő lábazat szigetelés kialakításáról. A megkülönböztetésnek két fő oka van:
- Egyrészt a megfelelő szigetelés hiányában elképesztő mennyiségű hő távozik az épületből a talajon keresztül, tehát ha nincs kellően szigetelve, akkor az energiafogyasztás az egekbe szökik, ergo megduplázza a rezsiszámlánkat. Ez még abban az esetben is bekövetkezik, ha egyébként költséghatékony, modern fűtés van beszerelve, hiszen nem csak megtartani, hanem megőrizni is kell a benti hőmérsékletet. Ehhez hozzájárul pluszban a rossz hőérzet, ami alacsonyabb lehet a tényleges hőérzethez viszonyítva.
- Másrészt pedig a talaj felől érkező nedvesség ellen muszáj valahogy védekezni, hiszen ha beszivárog az épület szerkezetébe, nem csak beázással találhatjuk szemben magunkat, hanem komolyabb szerkezeti károsodással is. Ennek jelei lehetnek a sókivirágzás, a vakolat mállása vagy éppen a penészfoltok megjelenése a lakás különböző pontjain. A vizesedő falak emellett kifejezetten rossz szigetelési értékkel bírnak, így a hőveszteség garantált lábazati hőszigetelés nélkül.
Milyen anyagok ajánlottak a kivitelezéshez?
A lábazati szigetelés utólag való kivitelezése során népszerű választás az XPS lapok használata, ugyanis az extrudált polisztirol kristályok cellái teljesen zártak, így nem vesznek fel nedvességet, miközben megtartják jó hőszigetelő képességüket. Anyagában ugyanaz, akárcsak a homlokzathoz alkalmazott EPS táblák, azonban szerkezete eltérő, hiszen kizárólag zárt cellákból áll.
Igénynek megfelelően érdemes az utólagos lábazati szigetelés vastagságát megválasztani, szerencsére az XPS táblákat többféle méretben is beszerezhetjük. De miért olyan jó választás az XPS?
- Mert meglehetősen könnyű, nagy mennyiségben szállítható, emellett remek hőszigetelési képességgel bír.
- Mert precízen vágható, könnyen kezelhető és szépen vakolható felhelyezést követően.
- Mert kitűnően ellenáll a mechanikai hatásokkal szemben, a környezet viszontagsági nem okoznak kárt benne.
- Mert magasabb nyomószilárdsággal rendelkezik, mint más lábazat szigetelő anyagok, ezért mérettartó.
- Mert nem csupán az esőnek és talajvíznek áll ellen, hanem a talajmenti fagyokkal szemben is védi a falakat, ezáltal megelőzi a penészedést is.
- Mert nehezen éghető, és anyagában tűzgátlóként is alkamazható.
- Mert ellenáll a természetben előforduló gyenge lúgoknak és savaknak.
A lábazat szigetelés utólag történő kialakítása során jogosan vetődhet fel a kérdés, hogy mégis milyen vastag legyen? Felújítás tervezésekor és új épületek hőszigetelésénél a 7/2006. (V. 24.) TNM rendeletnek megfelelően kell meghatározni az energetikai jellemzők követelményeit. Ebben nem szerepel konkrét labazati hőszigetelés vastagság, de meghatározza a minimálisan elérendő hőszigetelő képességet.
Így történik a ház lábazat szigetelés
Hasonlóan a homlokzat szigeteléséhez ez a feladat is egy nagy precizitást igénylő folyamat, ezért ajánlott gyakorlott szakembert bevonni a munkába. Legyen új vagy régi ház lábazat szigetelése, a folyamat minden esetben ugyanaz, amelynek lépéseit ajánlott szigorúan betartani a megfelelő végeredmény érdekében.
- A szigetelni kívánt felület előkészítése nélkülözhetetlen a megfelelő tapadáshoz, ezért tisztítsuk meg minden szennyeződéstől, kosztól, portól, festéktől és málló vakolattól.
- A hibákat javítsuk ki méretüktől függően habarccsal vagy ragasztóval, hagyjuk teljesen megszáradni. Ez vonatkozik az esős időjárásra is, nedves falakat ne kezdjük el szigetelni.
- A talaj felett 1 cm-rel kezdjük meg az XPS polisztirol lapok felragasztását. A ragasztót lehetőség szerint körben vigyük fel a lapokra, illetve középre is kerüljön, valamennyire egységesen eloszlatva.
- A felületre helyezett, síkban beállított (vízszintezett) táblákat négyzetméterre számolva 5-6 dübellel lássuk el, de ezeket kizárólag a vízszigetelés felett helyezzük el.
- A homlokzati szigeteléshez hasonlóan várjuk meg a ragasztó megkötését, majd a polisztirol lapokat csiszoljuk síkba, és ragasszuk fel az élvédő profilt az XPS felületére.
- Simító segítségével egyengessük el a ragasztót a lapok felületén, majd kéregerősítés céljából simítsuk bele az üvegszövet hálót.
- Várjuk meg, míg teljesen megköt a ragasztó és a felület vakolható, ezt követően kerülhet fel az alapozó réteg, illetve erre a díszítő vakolat.
A lábazati szigetelés ár tekintetében viszonylag nagy eltérések lehetnek attól függően, hogy milyen anyagú hőszigetelést választunk, ezt milyen vastagságban szeretnénk kivitelezni és mekkora felületen. Emellett, ha szakértői segítséget is bevonunk, a munkások óradíját se felejtsük ki az egyenletből. Az anyagköltség és munkadíj mellett még beleszólhat a lábazati szigetelés ár változásába a szükséges eszközök beszerzése, mint a dübelek vagy a glettelő, amely nélkül nem tudjuk felvinni az alapanyagokat. Minden esetben érdemes ajánlatot és tanácsot is kérni a folyamat megkezdése előtt, hiszen ez nem kerül semmibe!
Minőségi lábazati hőszigetelő anyagok kínálatunkból: