A hőszigetelés nem csak a téli fűtési költségeket csökkenti, de nyáron is hűvösen tartja otthonunkat, így hozzájárulva a komfortérzethez és az energiatakarékossághoz. Azonban a megfelelő hőszigetelés kiválasztása nem mindig egyszerű feladat, különösen, ha a hőszigetelő anyag vastagságáról van szó. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogy milyen tényezők befolyásolják a hőszigetelés vastagságának kiválasztását, és segítünk eligazodni a különböző lehetőségek között.
Miért fontos az ajánlott szigetelés vastagság betartása?
A megfelelő hőszigetelés vastagság több szempontból is elengedhetetlen:
- Energiahatékonyság: A vastagabb hőszigetelés hatékonyabban csökkenti az energiaveszteséget, ami alacsonyabb fűtési és hűtési költségeket eredményez.
- Komfort: A jól szigetelt ház kellemes belső hőmérsékletet biztosít télen és nyáron egyaránt.
- Élettartam: A megfelelő szigetelés megvédi az épület szerkezetét a hőmérséklet-ingadozásoktól, így meghosszabbítja annak élettartamát.
Milyen tényezők befolyásolják azt, hogy hány cm szigetelés kell az adott helyre?
- Éghajlati viszonyok: Az első és legfontosabb tényező, amit figyelembe kell venni, az éghajlat. Hidegebb éghajlaton vastagabb hőszigetelés szükséges a megfelelő hőszigetelő képesség eléréséhez. Falazattól függően 10-20 cm-es vastagságban ajánlatos alkalmazása.
- Az épület típusa és szerkezete: A hőszigetelés vastagság kiválasztásánál figyelembe kell venni az épület típusát és szerkezetét is. Egy régebbi, kevésbé jól szigetelt épület esetében vastagabb hőszigetelésre lehet szükség, hogy elérjük a kívánt hőszigetelési értéket. Az új építésű, energiatakarékos házaknál általában vékonyabb szigeteléssel is megfelelő hőszigetelési érték érhető el.
- A hőszigetelés típusa: Különböző hőszigetelő anyagok eltérő hővezetési képességgel rendelkeznek. Például a polisztirol (EPS) és a kőzetgyapot eltérő vastagságot igényelhet azonos hőszigetelési érték eléréséhez. A megfelelő anyag kiválasztásával és a gyártói ajánlások betartásával biztosíthatjuk a megfelelő hőszigetelést. Üzletünkben széles választékban talál hőszigetelő anyagokat, így biztosan megtalálja az Ön igényeinek legmegfelelőbbet!
- Szigetelendő terület: Nem mindegy, hogy melyik épületrészt szeretné szigetelni. A padlók, falak, tetők és homlokzatok eltérő vastagságú szigetelést igényelnek. A tetőknél például gyakran szükséges vastagabb szigetelés, mivel itt a hőveszteség is nagyobb lehet. Homlokzati hőszigetelés vastagsága megállapításánál egy korszerű energetikai besorolású épületnél 20 cm körüli érték lesz az optimális.
- Energiahatékonysági követelmények: Az épület energiahatékonysági követelményei meghatározzák a minimálisan szükséges hőszigetelési értéket. Az új építési szabványok és a passzívház követelmények magasabb hőszigetelési értékeket írnak elő, amelyekhez vastagabb vagy jobb hőszigetelési tényezővel rendelkező szigetelés szükséges. Az energiahatékonysági szabványoknak való megfelelés érdekében érdemes szakértői tanácsadást kérni.
A hőszigetelés vastagsága szigetelő anyag szerint: ez az öt legnépszerűbb hőszigetelés
1. Polisztirol (EPS)
Az EPS, vagy más néven expandált polisztirol, az egyik legelterjedtebb hőszigetelő. Könnyű, jól megmunkálható és kedvező ár-érték arányú. Általában 10-20 cm vastagságban használják külső falak szigetelésére.
2. Grafitos polisztirol (EPS-G)
A grafitos polisztirol javított hőszigetelő képességgel rendelkezik a hagyományos EPS-hez képest. Ez az anyag akár 20%-kal jobb hőszigetelési értéket is elérhet, így vékonyabb rétegben is hatékony. Ideális választás, ha helyszűkében van, de nem szeretne kompromisszumot kötni a szigetelés minőségében.
3. Kőzetgyapot
A kőzetgyapot kiváló hő- és hangszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik, légáteresztő, valamint A1-es tűzvédelmi besorolásba tartozik, nem éghető anyag. Vakolható kőzetgyapotot a falazat típusától és vastagságától függően 5-15 cm vastagságban alkalmazzák általánosságban, födémszigetelés esetén akár 40 cm vastagságban, falszerkezet szigetelés esetében pedig a falvastagság határozza meg a szigetelőanyag méretét. Üzletünkben különféle kőzetgyapot termékek közül választhat, attól függően, hogy milyen specifikus igényei vannak.
4. Üveggyapot
Az üveggyapot szintén kiváló hőszigetelő, amely tekercses kivitelben laposfödémek, táblás változatában falszerkezet és ferdesíkok szigetelésére alkalmas. Az üveggyapotot, mint a kőzetgyapotot is, felhasználási helyétől függően 5;-de akár 40 cm vastagságban is alkalmazzák.
5. XPS (Extrudált polisztirol)
Az XPS nagy szilárdságú, vízálló hőszigetelő, amely különösen alkalmas nedves környezetben, például pincefalak és padlók szigetelésére. Vastagságát a homlokzati hőszigetelés határozza meg, ha lépcsőt szeretnénk képezni a homlokzati és lábazati szigetelés között, akkor pl. egy 10 cm-es eps-hez 6-8 cm-es xps-t válasszunk. De manapság egyre nagyobb divat a megegyező vastagságú hőszigetelés, így ha 20 cm homlokzati szigetelésünk van, akkor 20 cm-es xps lábazati szigetelő anyagra lesz szükségünk.
Ha bármilyen kérdése van a hőszigetelő anyagokkal kapcsolatban, vagy szeretné személyesen megtekinteni termékeinket, látogasson el üzletünkbe! Szakértő kollégáink készséggel állnak rendelkezésére, és segítenek megtalálni az Ön igényeinek legmegfelelőbb hőszigetelő anyagot.
Mi alapján válasszuk ki, milyen vastag hőszigetelés kell a házra?
Az optimális hőszigetelés vastagság kiválasztása nem egyszerű feladat, és számos tényezőt figyelembe kell venni. Ha nem biztos benne, hogy melyik anyagot és milyen vastagságban válassza, forduljon hozzánk bizalommal! Üzletünkben szakképzett kollégáink segítenek Önnek megtalálni a legmegfelelőbb megoldást.
A páratechnikai tényezők és számítások alapján szükséges meghatározni, hogy milyen vastag hőszigetelés kell adott falszerkezethez. Ebből adódóan tégla vagy beton faltípusra expandált polisztirol, extrudált polisztirol vagy kőzetgyapot választása javasolt.
Az Európai Uniós építési szabványok értékre pontosan meghatározzák, hogy egyes épületszerkezetek milyen hőszigetelő képességgel kell, hogy rendelkezzenek. Ennek oka elsősorban az, hogy a kész épületek elérjék a legoptimálisabb energiahatékonysági szintet, melynek mértékegységét úgynevezett U értékben határozták meg.
Az U érték mértékegysége a W/m2K, vagyis azt mutatja meg egy négyzetméteren, hogy egy másodperc alatt mekkora a hőveszteség egy fok hőmérsékletváltozásnál. Ez a hőszigetelési érték összefoglalva hőszigetelés vastagsága táblázat alapján a következőképpen néz ki:
Hővezetési tényező | |
Külső falak | Padlásfödémek |
U ≤ 0.24 W/m²K | U ≤ 0.17 W/m²K |
Általánosan véve minél kisebb az U érték, a hőszigetelő képessége az adott anyagnak annál jobbnak tekinthető. Tehát minél jobb hőszigetelési értékkel bír a hőszigetelés, annál vékonyabb hőszigetelés vastagság is kellően jó energiatakarékosságot biztosíthat.
Optimális hőszigetelés vastagság meghatározása épületrészek alapján
Arról már volt szó, hogy milyen fajta hőszigetelések közül válogathatunk attól függően mit szeretnénk szigetelni, azonban épületrészek alapján érdemes részletezni azt is, hogy milyen vastag hőszigetelés kell egyes területekre.
- Tetőtér: a kőzetgyapot egy általánosan választott anyag erre a célra, melynek vastagsága elérheti a 25-30 cm-t is.
- Lapostető/padlásfödém: főként lépésálló polisztirol lapokra szokott szükség lenni ezesetben, méghozzá 20-25 cm-es vastagságban.
- Pincefödémek: ilyen esetekben már egy védettebb födémet szigetelünk, amelyhez elegendő lehet a 10-15 cm-es hőszigetelés vastagság.
- Lábazat: ennek a szigetelésnek a beszivárgó nedvességtől is védenie kell az épületszerkezetet, így ennek megfelelően kell kiválasztani anyagát is, mint az extrudált polisztirol, minimálisan 10 cm-es vastagságban.
- Homlokzati hőszigetelés vastagsága: manapság a 15-20 cm-es extra burkolat teljesen átlagosnak mondható, azonban egyre inkább növekszik ez a szám, így nem ritka a 30 cm vastag hőszigetelés sem.
Milyen az optimális passzívház szigetelés vastagság?
A passzívházak különleges energiahatékonysági követelményeknek kell, hogy megfeleljenek, amelyek meghatározzák a hőszigetelés vastagságát és minőségét. Céljuk, hogy minimális energiafelhasználással biztosítsák a kellemes belső klímát, amihez kiváló hőszigetelés szükséges.
Ennek érdekében nem ritka a 30-35 cm vastagságú hőszigetelések alkalmazása sem, ami kimondottan vastagnak számít elsőre, nem véletlenül számít újdonságnak az építészeti trendek között.
Ha bármilyen kérdése van, keresse fel üzletünket, ahol szakértőink személyesen segítenek Önnek, vagy látogasson el weboldalunkra, hogy megtekintse termékeinket!