A tetőszerkezet védelme mindig is fontos szerepet töltött be építészeti szempontból, hiszen a tető védi meg a házban élőket és biztosítja számukra a komfortot. A nedvesség számos problémát okozhat az épület szerkezetében, ezért a kiépített szigetelést is meg kell óvni valamilyen módon. A tetőfólia pontosan ezt a szerepet tölti be, elengedhetetlen réteget képez egy minőségi szigetelés kialakításában.
A tető manapság már nem csupán védelmet biztosít, hanem egyre inkább élettérré alakul, vagyis egyre gyakoribbá válnak a járható lapostetők, amelyeket különböző célokra hasznosítanak. Annak érdekében, hogy a szigetelés megfelelő védelmet kapjon, muszáj betartani az előírt rétegrendet, amelynek ez a fajta fólia már elengedhetetlen tartozéka.
Használatával tehát meghosszabbítható a tető élettartama, hiszen megelőzi a lecsapódó pára következtében kialakuló károkat, így kifejezetten megéri a befektetést a páraáteresztő tetőfólia ár.
A tetőszerkezet kialakítására – ahogyan az épület minden részére – nagy figyelmet kell fordítani, pláne ha szigetelésről van szó, ugyanis a nem megfelelően vagy hiányos szigetelés számos gond forrása lehet. Attól függően milyen a kinti hőmérséklet, a tető mindig ez ellen a hőmérséklet ellen dolgozik – szigeteléstől függően több-kevesebb sikerrel.
A beázás sajnos gyakori probléma, amelyet rendszerint csak későn veszünk észre, például málló vakolat vagy penészedés formájában. Ám ekkor a nedvesség már kellően beszivárgott a tetőszerkezetbe, és további károkat okoz, ami pláne kellemetlen, ha a tetőteret használni is szeretnénk.
A szerkezeti felépítéstől függően szinte már kötelező elem a páraáteresztő tetőfólia használata, új építésű ingatlanoknál ez nem is kérdés, de felújítás során még vethet fel kérdéseket. Egy ehhez hasonló munkálat hatalmas projekt, ezért időt kell szánni rá, és gondosan meg kell tervezni, hiszen később annál nehezebb lesz módosítani rajta.
A fólia feladata, hogy megvédje a hőszigetelő anyagokat az átnedvesedéstől. Sok esetben még mindig kőzetgyapot vagy üveggyapot van jelen, a szálak közé kerülő víz pedig jelentős mértékben rontja a hőszigetelő képességüket, továbbá borzasztó lassan száradnak ki, ha egyáltalán ki tudnak.
Természetesen a fóliázni kívánt terület nagyságát vegyük alapul a tetőfólia ár kalkulálásához, illetve döntsük el, hogy szeretnénk-e duplán fóliázni. A páraáteresztő képességnek köszönhetően a bejutott nedvesség ki tud szellőzni, ezek olyan tetőterek esetében elengedhetetlenek, amelyek átszellőztetése egyszeres. Ilyen esetben a tetőfedő anyag és a tetőfólia között van légrés kizárólag, így megoldott a nedvesség elvezetése és a szellőzés is. Kétszeres átszellőztetés esetén dupla réssel kell számolnunk, így ha páradús tevékenységnek van kitéve a tetőszerkezet (emeleti fürdőszoba esetén), akkor nagyon magas lehet a páratartalom.