A folyékony fólia egy olyan modern vízbázisú és rugalmas bevonó anyag, amelyet elsősorban az építőiparban használnak – kenhető vízszigetelő. Alkalmazásával megakadályozhatjuk a víz beszivárgását többek között betonon, téglán, fémen, fán és akár műanyagon is, ezzel védve az épületszerkezeteket a nedvesség káros hatásaitól. A felhordás után megszárad, és rugalmas vízálló réteget képez, amely megvédi a felületet az esetleges vízkároktól.
Sűrű, vízszigetelő anyag révén azonnal használatra kész, és kellően folyékony halmazállapotú ahhoz, hogy alaposan elterüljön és befedje a kívánt területet. A kínálatban megtalálhatóak kültéri és beltéri használatra is egyaránt alkalmas változatai. Célszerű olyan felületeken alkalmazni, amelyek fokozottan ki vannak téve a nedvességnek és a víznek.
Alapvetően két fő típusa van: akril alapú és bitumen alapú. Mindkettő kiváló vízszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik, de az akril alapú folyékony fóliák rugalmasabbak és környezetbarátabbak, míg a bitumen alapúak tartósabbak és jobban ellenállnak a mechanikai hatásoknak.
A kültéri folyékony fólia egy kedvelt választás a lapos és ferde tetőterek vízszigetelésére. Védelmet nyújt az időjárás okozta esetleges károk ellen.
A mapei folyékony fólia használata ajánlatos ezen helyiségekhez vízszigeteléséhez. Különösen fontos a penész okozta károk kialakulásának elkerülése érdekében.
A talajjal érintkező falak és alapok szigetelésekor is érdemes használni, mivel megakadályozhatja azokat a károkat, amelyek ronthatják az épület szerkezetét.
Ezen kültéri helyek esetében az időjárási viszonyokkal szemben is kellő védelmet nyújt, különösképpen, ha kialakításuk miatt ezen felületek hajlamosabbak a beázásra.
A medence belső felületének folyadékfilmmel való bevonása megakadályozza a vízszivárgást ezzel hosszabbítva annak élettartamát.
Használata nagyon egyszerű, hiszen nincs szükség speciális eszközre. Előnyt jelent, ha felhelyezését egy olyan személy végzi, aki jártas ezen a munkaterületen, de ettől függetlenül egy laikus is megfelelően fel tudja vinni a kívánt felületre a terméket.
Célszerű először előkészíteni a felületet. Fontos, hogy alaposan megtisztítsuk a portól, szennyeződésektől, zsírtól és minden olyan anyagtól, ami gátolná a megfelelő tapadást, mielőtt felhelyeznénk az anyagot. Ha kisebb repedéseket vagy hibákat észlelünk, azt is érdemes kijavítani mielőtt felvinnénk az anyagot.
Ha nem csak felújításról van szó, hanem teljesen új építésről, akkor a beton vagy a vakolat száradási idejét is pontosan meg kell állapítani, a munkát nem szabad ezen idő előtt elkezdeni.
Amennyiben szükséges és a gyártó előírja, fontos az alapozó használata, hogy utána rendeltetésszerűen működhessen a felvitt anyag. Sok folyékony fóliához viszont nincs szükség alapozórétegre, de erősen javasolt a lépéseket aszerint követni, ahogyan a gyártó ajánlja, hiszen így kaphatsz megfelelő és időtálló végeredményt.
Az anyagokat mindig a gyártó utasításai szerint kell használni, de általában a következő eljárást alkalmazzák. A terméket alaposan össze kell keverni, és hengerrel a felületre felhordani, hogy egy összefüggő réteget képezzen. A folyékony fólia száradási ideje kb. 3-6 óra között van, ezt meg kell várni. Több rétegben is fel lehet vinni, a vízszigetelő hatás és tartósság növelése érdekében.
A tartós vízszigetelés érdekében gyakran több réteg felhordása szükséges. Az első réteg felhordása után hagyjuk megszáradni a felületet a gyártó által megadott időtartamig. Ezután hordjuk fel a következő réteget, biztosítva, hogy a rétegek között megfelelő tapadás alakuljon ki.
A folyékony fólia teljes megszilárdulása néhány órától akár több napig is tarthat, a rétegek vastagságától és a környezeti feltételektől függően. Ezalatt az idő alatt ügyeljünk arra, hogy a felületet ne érje víz vagy mechanikai hatás. Amint a folyékony réteg teljesen megszilárdult, a szigetelt felület készen áll a további munkafolyamatokra, például csempézésre és burkolásra.
A felhordás egyszerűségének köszönhetően szinte mindegy, milyen formára vagy alakzatra kennéd fel, legyen az vízszintes vagy függőleges, viszonylag egyszerűen és egyenletesen beteríthető vele a felület. Családi házaknál gyakran adódnak egyenetlenségek vagy nehezen hozzáférhető helyek, azonban folyékony fóliával nem lesz akadálya a vízszigetelésnek.
Ecsettel, hengerrel vagy szórással is kompatibilisek, így könnyen felhordhatóak a legkülönbözőbb felületekre és nehezen hozzáférhető területekre. Nincs szükség különösebb szakértelemre vagy szerszámokra hozzá, elegendő lehet egy kis odafigyelés és kézügyesség, meg persze a gyártói utasítások követése.
A választott termék tulajdonságainak figyelembevételével szigetelhetünk vele betont, cementet, vakolatot, égetett téglákat, habbetont, gipszkartont, fa lemezeket vagy akár OSB lapokat is. Ebből adódóan felhasználhatósága igen széleskörű, nem szükséges többféle anyagot beszerezni a szigeteléshez.
Egyik legfontosabb tulajdonsága a kiváló vízállósága. Ez a bevonat hatékonyan megakadályozza a víz behatolását, és véd az beázás és a nedvesedés ellen. A folyékony fólia fürdőszoba lefedésére ajánlatos elsősorban, vagy más olyan helyiségek esetében, ahol gyakori a vizesedés, nedvesedés, mint a szaunák, mosodák vagy medencék.
Még száradás után is rugalmasak maradnak a felvitt rétegek, és ellenállnak a hőmérsékletváltozás és a felület mozgása miatti tágulásoknak és összehúzódásoknak. A hőmérsékletváltozás sem hat rájuk negatívan.
Ezen fóliák nagyrésze UV-álló, és még hosszabb napsugárzással szemben is megőrzik tulajdonságaikat, így speciális fajtái rendkívül alkalmasak kültéri alkalmazáshoz.
Ellenáll a vegyszerek és szennyeződések széles skálájának, így ipari környezetben is használhatóak. Emellett tisztításuk is történhet többféle takarítószerrel, amelyek nem oldják fel a megszilárdult vízzáró réteget.
A folyékony fólia ár érték arányban mindenképpen egy megtérülő beruházás, anyagszükséglete kb. 1,5 kg/m2/mm. Az ajánlott rétegvastagság pedig 1 mm/m2. Egy kg anyag ára igen változó tud lenni, viszont a fenti 1 mm rétegvastagsággal számolva körülbelül 1 m2 fedhető le vele.
Anyagszükséglettől függően többféle kiszerelésben kaphatók, így akár 3.5 kg-ot, de 20 kg-ot is beszerezhetünk egy vödör megvételével. A fel nem használt szigetelőanyag eredeti csomagolásában, száraz, fedett helyen tárolható akár 24 hónapig.
A felhasználás során ajánlott a környezeti körülményekre is figyelmet fordítani, például a bedolgozási hőmérsékletnek +5°C és +35°C közé kell esnie ahhoz, hogy egy-egy réteg megfelelően eldolgozható legyen. Magas páratartalom mellett sokkal lassabban köt a szigetelőanyag, illetve a hidegebb hőmérséklet is negatívan befolyásolja a kötési időt.
Értelemszerűen ezzel ellentétesen, ha +35°C fölé megy a hőmérő higanyszála, az anyag kötési ideje is jelentősen felgyorsul, ami munka szempontjából lehet előnyös, azonban a bedolgozási idő lerövidül, így muszáj elsőre egyenletesen eloszlatnunk az anyagot.
Összességében egy sokoldalú, könnyen alkalmazható és hatékony vízszigetelő anyag, amely az építőipartól kezdve az otthoni felhasználásig számos területen megtalálható és alkalmazható. Rugalmassága, vízállósága és tartóssága ideális választássá teszi minden olyan helyiségben, felületen, ahol a vízszigetelés kulcsfontosságú.